Bajkowa Lista Filmowa, czyli ocalić od zapomnieniaPAN AMBROŻY ZAPRASZA NA SEANS, CZYLI OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA


O nas

Celem  projektu PAN AMBROŻY ZAPRASZA NA SEANS jest zachowanie w pamięci widzów filmów animowanych, które gościły na ekranach polskich kin w latach 1938-2024.

Wspieramy również małą wojowniczkę - Zuzię Mikodę, która musi zostać poddana operacji ortopedycznej w Paley European Institute.

Więcej informacji o nas znajdą Państwo na stronie www.bajkowypociagdowiedzy.pl oraz facebooku Bajkowy pociąg do wiedzy.


W GŁOWIE SIĘ NIE MIEŚCI

Biblioteczka młodego kinomana. Przeczytaj zanim obejrzysz

·         Autor Steve Bynghall

Tytuł W głowie się nie mieści. Przewodnik

Rok wydania 2015

Nazwa wydawnictwa Egmont Polska

·         Autor Praca zbiorowa

Tytuł W głowie się nie mieści. Moje nastroje

Rok wydania 2015

Nazwa wydawnictwa Ameet

·         Autor Suzanne Francis

Tytuł W głowie się nie mieści. Biblioteczka przygody. Disney Pixar

Rok wydania 2024

Nazwa wydawnictwa Wydawnictwo Olesiejuk

·         Autor Aleksandra Górska

Tytuł W głowie się nie mieści 2. Disney Pixar

Rok wydania 2024

Nazwa wydawnictwa Wydawnictwo Olesiejuk

Ocalić od zapomnienia

Zanim widzowie szczelnie wypełnią sale kinowe, aby obejrzeć „W głowie się nie mieści 2”, chciałbym w ramach autorskiego cyklu PAN AMBROŻY ZAPRASZA NA SEANS, czyli ocalić od zapomnienia polecić kilkadziesiąt tekstów (recenzje, blogi, teksty popularnonaukowe) poświęconych pierwszej części filmu.


W GŁOWIE SIĘ NIE MIEŚCI

(Inside Out)

USA 2015, 94 min

Reżyseria Pete Docter

Scenariusz Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley

Muzyka Michael Giacchino

Montaż Kevin Nolting

Scenografia Ralph Eggleston

Studio Walt Disney Pictures

Pixar Animation StudiosWkrocz do Centrum dowodzenia w głowie 11-letniej Riley i przekonaj się, że tam praca wre w najlepsze. W pocie czoła swoje zadania wykonuje pięć emocji pod dowództwem optymistycznej Radości, która zrobi wszystko, by Riley była szczęśliwa. Nie jest jednak łatwo zapanować nad emocjami, kiedy współpracownikami są Strach, Złość, Odraza i Smutek!

Film wyprodukował Jonas Rivera („Odlot”), a wyreżyserował Pete Docter („Odlot”, „Potwory i spółka”). Drugim reżyserem został Ronnie Del Carmen, a producentami wykonawczymi John Lasseter i Andrew Stanton. Scenariusz na podstawie opowiadania Pete’a Doctera i Ronniego Del Carmen napisali Pete Docter, Meg LeFauve i Josh Colley. Muzykę skomponował nagrodzony Oscarem kompozytor Michael Giacchino („Iniemamocni”, „Ratatouille”, „Odlot”).

W polskiej wersji językowej bohaterom głosu użyczyli: Małgorzata Socha (Radość), Maja Ostaszewska (Odraza), Kinga Preis (Smutek), Cezary Pazura (Strach), Szymon Kuśmider (Gniew), Michał Piela (Bing Bong), Alicja Kozieja (Riley), Dorota Landowska (mama), Sławomir Grzymkowski (tata). W polskich kinach film „W głowie się nie mieści” obejrzało prawie milion widzów.

Do zgłębienia tajemnic ludzkiego umysłu zainspirował reżysera Pete’a Doctera burzliwy okres dorastania jego własnej córki Ellie. To właśnie ona stała się pierwowzorem Riley, jedenastoletniej miłośniczki hokeja wiodącej zasadniczo szczęśliwe życie w małej, spokojnej mieścinie w Minnesocie, której idyllę niszczy przeprowadzka całej rodziny do wielkiego i przerażającego San Francisco. Docter tłumaczy, że chciał zbadać abstrakcyjny twór, jakim jest umysł, a nie konkretny, jakim jest mózg. Stwierdził, że to idealny temat na animację, a pomysł na przedstawienie emocji w formie postaci dał początek scenariuszowi do „W głowie się nie mieści”.

Film ma jednak znacznie głębsze przesłanie: To bardzo osobista opowieść o rodzicielstwie- wyjaśnia producent Jonas Rivera. Jako ojciec nieraz doświadczam chwil wręcz idealnych, kiedy chciałbym zatrzymać czas na zawsze. Ale tak się nie da. Nie na tym polega nasze zadanie wobec dzieci. My mamy być ich przewodnikami. W miarę jak dzieci dorastają, zaczynamy tęsknić za czasami, kiedy były małe, siadały nam na kolanach i przytulały się. I chociaż każdy rodzic chce, aby jego dzieci weszły w dorosły świat- a bardzo cieszę się z tego, co teraz robią i jak sobie radzą- to nie da się uniknąć żalu i tęsknoty za mijającym dzieciństwem. To jest główny motyw tego filmu- dodaje Pete Docter.

Twórcy starali się jak najwierniej odwzorować kalejdoskop emocji mogących targać jedenastolatką, której świat właściwie „stanął na głowie”. Ekipa studia Pixar znana jest z solidnej podbudowy teoretycznej swoich filmów, dlatego graficy i scenarzyści wnikliwie przestudiowali informacje na temat wspomnień i emocji oraz ich ewolucji w okresie dorastania. W trakcie rozmów z neurologami, psychologami i innymi specjalistami, starali się lepiej zrozumieć działanie ludzkiego umysłu.

Główny element fabuły stanowią zmagania Radości i Smutku oraz chaos, jaki opanowuje Centralę, gdy u steru pozostają tylko Gniew, Strach i Odraza. Właśnie tak często zachowują się nastolatki- przestają odczuwać radość, a jednocześnie nie są zdolne do wyrażania empatii. Radość i Smutek brną przez nieznane rejony Pamięci Długotrwałej, Krainy Wyobraźni, Abstrakcyjnego Myślenia i Fabryki Snów, desperacko próbując odnaleźć drogę do Centrali.

Z czasem Radość zaczyna rozumieć specyficzną rolę Smutku i odkrywa, że szczęście to bardziej złożona sprawa. Cały film opowiada zasadniczo o dążeniu do uzyskania emocjonalnej równowagi, tak niezbędnej do zachowania zdrowia psychicznego.

Jak przedstawić na ekranie świat umysłu? Odpowiedź na to pytanie okazała się prawdziwym wyzwaniem dla ekipy pracującej nad „W głowie się nie mieści”. W pierwszej chwili możliwości wydawały się nieograniczone, jednak twórcom dość szybko udało się zawęzić krąg potencjalnych rozwiązań. Jak wyjaśnia reżyser Pete Docter: Akcja filmu rozgrywa się w umyśle, nie w mózgu. Już na samym początku powiedzieliśmy to sobie wyraźnie- „Żadnych naczyń krwionośnych czy dendrytów. Umysł to świat  metaforyczny. Wyobrażaliśmy sobie procesy myślowe, wspomnienia i emocje”.

Fizjologia stanowiła jednak pewien punkt odniesienia. Jak opowiada scenograf Daniel Holland: Zainspirowały nas kształty podwzgórza, przysadki mózgowej i komórek oglądanych pod mikroskopem. Wszystko zostało w znacznym stopniu przerobione, ale chcieliśmy wykorzystać jako punkt wyjścia jakieś konkretne obiekty.

W rzeczywistości ekipa pracowała nad dwoma filmami naraz, animując jednocześnie świat realny i świat umysłu. Każda zmiana w prawdziwym świecie miała wpływ na sytuacje w świecie emocji i odwrotnie.

Zapanowanie nad tym pełnym zależności procesem nie było łatwe. Twórcy posunęli się nawet do wprowadzenia różnych stylów pracy kamery w obu światach, aby wyraźnie je zróżnicować. Jak mówi operator Patrick Lin: W świecie umysłu wszystko jest zbliżone do ideału. Obiektyw ma mniejsze zniekształcenie, a ruch kamery przypomina styl jej prowadzenia w filmach z lat czterdziestych, realizowanych w studiach przy użyciu szyn i żurawi. Wszystko jest bardziej mechaniczne. W świecie ludzi chcieliśmy uzyskać efekt realistyczny, dlatego obiektyw charakteryzuje się większym zniekształceniem, a obraz przypomina efekt kamery trzymanej w ręku lub umieszczonej na Steadicamie.

Film „W głowie się nie mieści” zdobył Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany.

                                                                                                                    

INTERNET O FILMIE „W GŁOWIE SIĘ NIE MIEŚCI”

1.      AUTOR PUBLIKACJI Marcin Stachowicz

TYTUŁ PUBLIKACJI Recenzja filmu „W głowie się nie mieści” (2015)

CO DRZEMIE POD KOPUŁĄ

ŹRÓDŁO  Filmweb.pl

2.      AUTOR PUBLIKACJI kamil 0232

TYTUŁ PUBLIKACJI Recenzja filmu „W głowie się nie mieści” (2015) GŁÓWKA PRACUJE

ŹRÓDŁO Filmweb.pl

3.      AUTOR PUBLIKACJI kamil_shadow_filmweb

TYTUŁ PUBLIKACJI Recenzja filmu „W głowie się nie mieści” (2015)

PO LATACH

ŹRÓDŁO Filmweb.pl

4.      AUTOR PUBLIKACJI Wiktor Szymurski

TYTUŁ PUBLIKACJI Recenzja filmu „W głowie się nie mieści” (2015)

DOCTER W KOLEJCE PO OSCARA

ŹRÓDŁO Filmweb.pl

5.      AUTOR PUBLIKACJI xkolek

TYTUŁ PUBLIKACJI Recenzja filmu „W głowie się nie mieści” (2015)

KONIEC BEZKRÓLEWIA

ŹRÓDŁO Filmweb.pl

6.      AUTORKA PUBLIKACJI dominikatopa

TYTUŁ PUBLIKACJI Recenzja filmu „W głowie się nie mieści” (2015) KOLOROWY ZAWRÓT GŁOWY

ŹRÓDŁO Filmweb.pl

7.      AUTOR PUBLIKACJI mazur4

TYTUŁ PUBLIKACJI Recenzja filmu „W głowie się nie mieści” (2015) „FORGET IT, JAKE. IT’S CLOUDTOWN”

ŹRÓDŁO Filmweb.pl

8.      AUTOR PUBLIKACJI Krzysztof Czyżak

TYTUŁ PUBLIKACJI Recenzja filmu „W głowie się nie mieści” (2015)

POWRÓT PIXARA

ŹRÓDŁO Filmweb.pl

9.      AUTORKA PUBLIKACJI Joanna Tracewicz

TYTUŁ PUBLIKACJI „W głowie się nie mieści” to świetna opowieść o tym, co w nas siedzi, która spodoba się zarówno dzieciom jak i dorosłym- recenzja sPlay

ŹRÓDŁO rozrywka.spidersweb.pl

10.  AUTOR PUBLIKACJI Marcin Andrys

TYTUŁ PUBLIKACJI „W głowie się nie mieści”- recenzja

ŹRÓDŁO paradoks.net.pl

11.  AUTOR PUBLIKACJI Filmbuk

TYTUŁ PUBLIKACJI Kurs psychologii (W głowie się nie mieści, 2015)

ŹRÓDŁO filmbuk.weebly.com

12.  AUTOR PUBLIKACJI Marcin Waincetel

TYTUŁ PUBLIKACJI „W głowie się nie mieści”- zrozumieć emocje- recenzja filmu

ŹRÓDŁO pananimacja.pl

13.  AUTORKA PUBLIKACJI Anna Tatarska

TYTUŁ PUBLIKACJI „W głowie się nie mieści”: taki śmieszny dziewczyński mózg

ŹRÓDŁO kultura.onet.pl

14.  AUTOR PUBLIKACJI Darek Kuźma

TYTUŁ PUBLIKACJI „W głowie się nie mieści” na Blu-rayu: bajka o ludzkiej psychice

ŹRÓDŁO kultura.onet.pl

15.  AUTOR PUBLIKACJI Michał Bębenek

TYTUŁ PUBLIKACJI Emocjonalna bomba- Pete Docter- „ W głowie się nie mieści” [recenzja]

ŹRÓDŁO gloskultury.pl

16.  AUTOR PUBLIKACJI Kamil Śmiałkowski

TYTUŁ PUBLIKACJI „W głowie się nie mieści”: Takie to dobre- recenzja

ŹRÓDŁO naekranie.pl

17.  AUTOR PUBLIKACJI Artur Zaborski

TYTUŁ PUBLIKACJI „W głowie się nie mieści”: Zielone światło dla smutku

ŹRÓDŁO film.dziennik.pl

18.  AUTORKA PUBLIKACJI Matczyne Fanaberie

TYTUŁ PUBLIKACJI „W GŁOWIE SIĘ NIE MIEŚCI”- RECENZJA FILMU

ŹRÓDŁO matczynefanaberie.pl

19.  AUTOR PUBLIKACJI Head Divided

TYTUŁ PUBLIKACJI Film „W głowie się nie mieści”- moja opinia

ŹRÓDŁO headdivided.pl

20.  AUTOR PUBLIKACJI Jan Pelczar

TYTUŁ PUBLIKACJI W GŁOWIE SIĘ NIE MIEŚCI ****** (RECENZJA)

ŹRÓDŁO radiowroclaw.pl

21.  AUTOR PUBLIKACJI Tomasz „Medivh” Kiedrowicz

TYTUŁ PUBLIKACJI W głowie się nie mieści

ŹRÓDŁO gexe.pl

22.  AUTORKA PUBLIKACJI Patrycja Mucha

TYTUŁ PUBLIKACJI A JEDNAK SIĘ MIEŚCI!- RECENZJA „W GŁOWIE SIĘ NIE MIEŚCI”

ŹRÓDŁO filmoweodloty.pl

23.  AUTOR PUBLIKACJI Marek Kuprowski

TYTUŁ PUBLIKACJI W głowie się nie mieści *****

ŹRÓDŁO kultura.gazeta.pl

24.  AUTORKA PUBLIKACJI Iga Stanek

TYTUŁ PUBLIKACJI „W głowie się nie mieści” czyli genialna bajka psychologiczna dla dużych i małych [RECENZJA]

ŹRÓDŁO blog.igastanek.pl

25.  AUTORKA PUBLIKACJI Ewa Zaboklicka

TYTUŁ PUBLIKACJI „W głowie się nie mieści” Czy to film odpowiedni dla dzieci? [RECENZJA]

ŹRÓDŁO i.pl

26.  AUTOR PUBLIKACJI Maciej Niedźwiedzki

TYTUŁ PUBLIKACJI „W GŁOWIE SIĘ NIE MIEŚCI” [INSIDE OUT]- najnowsza animacja od Pixara

ŹRÓDŁO Film.org.pl

27.  AUTOR PUBLIKACJI Grzegorz Kłos

TYTUŁ PUBLIKACJI „W głowie się nie mieści”: Animacja w służbie psychologii [RECENZJA BLU-RAY]

ŹRÓDŁO film.wp.pl

28.  AUTOR PUBLIKACJI Łukasz Adamski

TYTUŁ PUBLIKACJI „W głowie się nie mieści”- dawno nie widziałem tak głębokiej i prorodzinnej animacji. To hołd dla tradycyjnej rodziny

ŹRÓDŁO wpolityce.pl

29.  AUTOR PUBLIKACJI fsm

TYTUŁ PUBLIKACJI „W głowie się nie mieści”… jaki to dobry film. Recenzja hitu Pixara

ŹRÓDŁO gameplay.pl

30.  AUTORZY PUBLIKACJI Hanka Arendt, Maciej Dowgiel

TYTUŁ PUBLIKACJI W głowie się nie mieści (2015),  reż. Pete Docter, Ronnie del Carmen

ŹRÓDŁO edukacjafilmowa.pl

31.  AUTOR PUBLIKACJI Piotr Mirski

TYTUŁ PUBLIKACJI „W głowie się nie mieści” [recenzja]: Mikrokosmos

ŹRÓDŁO film.interia.pl

32.  AUTOR PUBLIKACJI Redakcja- materiały dystrybutora

TYTUŁ PUBLIKACJI „W GŁOWIE SIĘ NIE MIEŚCI”: TAJEMNICE LUDZKIEGO UMYSŁU

ŹRÓDŁO film.interia.pl

33.  AUTOR PUBLIKACJI Michał Kubalski

TYTUŁ PUBLIKACJI Po rozum do głowy [Pete Docter, Ronaldo Del Carmen

„W głowie się nie mieści”-recenzja]

ŹRÓDŁO esensja.pl

34.  AUTOR PUBLIKACJI Bartosz Szymczyk

TYTUŁ PUBLIKACJI Wrażliwa nauka. „W głowie się nie mieści” oczami psychologa

ŹRÓDŁO kulturaliberalna.pl

35.  AUTORKA PUBLIKACJI Marta Rokosz

TYTUŁ PUBLIKACJI W GŁOWIE SIĘ NIE MIEŚCI

ŹRÓDŁO impossible.org.pl

36.  AUTORKA PUBLIKACJI Aleksandra Stanisławska

TYTUŁ PUBLIKACJI W głowie się nie mieści- naukowa recenzja filmu

ŹRÓDŁO crazynauka.pl

37.  AUTOR PUBLIKACJI Redakcja

TYTUŁ PUBLIKACJI Co w głowie się mieści lub nie…

ŹRÓDŁO gabinetyrozwoju.pl

38.  AUTOR PUBLIKACJI Marek Łach

TYTUŁ PUBLIKACJI Michael Giacchino. Inside out (W głowie się nie mieści) (2015)

ŹRÓDŁO  filmmusic.pl

(SOUNDTRACK RECENZJA)


Premiera 2024

W GŁOWIE SIĘ NIE MIEŚCI 2

(Inside Out 2)

USA 2024, 120 min

Reżyseria Kelsey Mann

Scenariusz Meg LeFauve, Jon Zack, Dave Holstein

Zdjęcia Adam Habib, Jonathan Pytko

Muzyka Andrea Datzman

Montaż Maurissa Horwitz

Studio Pixar Animation Studios

Walt Disney Pictures


POLSKA PREMIERA KINOWA: 14 czerwca 2024


Wyprodukowany przez Disneya i Pixar film animowany „W głowie się nie mieści 2”, to powrót do zakamarków umysłu nastolatki o imieniu Riley.

Centrum sterowania przechodzi gruntowny remont. Emocje znane z pierwszej części: Radość, Smutek, Złość, Strach i Odraza, które dotąd kierowały całym przedsięwzięciem, z pewnym wahaniem witają nowego przybysza: zestresowaną, pomarańczową NIEPEWNOŚĆ. A to dopiero początek zmian.

Czy „W głowie się nie mieści 2” jest skazany na sukces? Uważam, że TAK!

Pierwsza część filmu została przyjęta fenomenalnie. Według Rotten Tomatoes- amerykańskiej witryny internetowej gromadzącej recenzje filmów- „W głowie się nie mieści” uzyskało najwyższe noty wśród 98% krytyków i 89% widzów. Trudno w takiej sytuacji się dziwić, że na kontynuację oczekuje wiele kinomanek oraz wielu kinomanów.

 

 

Projekt PAN AMBROŻY ZAPRASZA NA SEANS

Źródło MATERIAŁY PRASOWE DYSTRYBUTORA

Plakaty DISNEY

Autor opracowania, pomysłodawca i koordynator projektu: Mateusz Pietrzyk